USDA udsender afgrøderapport for september

Det amerikanske landbrugsministerium, USDA, har udsendt sin afgrøderapport (WASDE) for september 2025. Her er nogle af hovedtrækkene:

Hvede:
De amerikanske udsigter for 2025/2026 lyder på uændrede forsyninger og indenlandsk forbrug, større eksport og lavere slutlagre. Eksporten er hævet med 25 mio. bushels til 900 mio., hvilket så betyder, at de amerikanske slutlagre af hvede er justeret ned med samme 25 mio. bushels til 844 mio. bushels. Det er i givet fald lidt lavere lagre end sidste år.

De globale udsigter for hvede lyder på større forsyninger, forbrug, handel og slutlagre. Forsyningerne er opjusteret med 9 mio. tons til 1078,6 mio. tons. Der er tale om opjusteringer i flere større producentlande. Australiens høst er opjusteret med 3,5 mio. tons til 34,5 mio. tons pga. favorable forhold. EUs produktion er hævet med 1,9 mio. tons til 140,1 mio. tons. Ruslands høst forventes at blive 1,5 mio. tons større og nå 85,0 mio. tons. Der er også tale om opjusteringer for Canada, Ukraine og Kasakhstan. Det globale forbrug forventes at blive 5 mio. tons større og nå 814,5 mio. tons. Det er især forbruget af foder i EU, Australien, Rusland og Ukraine, der trækker op. Verdenshandelen ventes at blive 1,2 mio. tons større. Slutresultatet er en opjustering af verdens slutlagre med 4 mio. tons til 264,1 mio. tons.

Foderkorn
De amerikanske udsigter for 2025/2026 lyder på større forsyninger, større eksport og en lille nedjustering af slutlagrene. Startlagrene er 20 mio. bushels større pga. mindre forbrug i 2024/2025. Produktionen af majs er opjusteret med 72 mio. bushels til 16,8 mia. bushels. Det aktuelle areal ser ud til at blive det største siden 1933. Forbruget af majs er dog opjusteret med 100 mio. bushels til 16,1 mia. bushels, ligesom eksporten er hævet med 100 mio. bushels til en ny rekord på 3 mia. bushels. Slutresultatet er, at de amerikanske slutlagre er justeret ned med 7 mio. bushels til 2,1 mia. bushels.

De globale udsigter lyder på en opjustering af produktionen for foderkorn på 0,9 mio. tons til 1,573 mia. tons og større slutlagre. Produktionen af majs er dog justeret ned for EU, Serbien, Rusland og Moldova og op for Indien, Zambia og Canada. EUs produktion af majs er lavere i Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Frankrig, mens der er opjusteringer i Polen. Den russiske produktion er justeret ned. De globale udsigter for slutlagrene på majs lyder på en nedjustering på 1,1 mio. tons til 281,4 mio. tons.

Oliefrø
De amerikanske udsigter for 2025/2026 lyder på større produktion af sojabønner, lavere eksport og større slutlagre i forhold til august rapporten. Produktionen forventes at nå 4,3 mia. bushels, idet større areal mere en opvejer lidt lavere udbytte. Eksporten forventes at blive 20 mio. bushels lavere – især pga. konkurrence med Rusland, Canada og Argentina. De amerikanske slutlagre er opjusteret til 300 mio. bushels, hvilket er en forøgelse med 10 mio. bushels.

De globale udsigter for 2025/2026 viser en opjustering af produktionen med 1,1 mio. tons. Det er her især en opjustering af raps, solsikkefrø og bomuldsfrø. Produktionen af raps er hævet med 1,4 mio. tons pga. større produktion i Canada, Australien, Kasakhstan, Rusland og Moldova. Den globale forsyning af sojabønner viser lavere startlagre, lavere produktion, større eksport og reduktion af slutlagrene. Den globale produktion forventes at blive 0,5 mio. tons lavere og nå 425,9 mio. tons. Her er det Indien, EU og Serbien, der især trækker ned, mens der er tale om opjustering for Rusland og USA. Slutresultatet er, at de globale slutlagre er justeret ned med 0,9 mio. tons til 124,0 mio. tons. Her er det Argentina, Bolivia og Canada, der trækker ned, mens der er større slutlagre i USA og Brasilien.

Rapporten har indtil videre kun haft beskeden indflydelse på kursdannelsen. Der er dog tale om en vis opadrettet reaktion i majs kontrakten og i mindre udstrækning i sojabønnerne.