Igen en skidt dag for det kinesiske aktiemarked

csi110116

Det kinesiske aktiemarked faldt med godt 5% under dagens handel, og det har f.eks. bragt Shanghai/Shenzhen CSI 300 indexet under sin bundlinie (den nederste røde stiplede linie ved den røde cirkel). Det sker efter, at indexet to gange blev afvist af “halslinien” til topmønstret (ved de to pile), og det har også betydet, at indexet hele tiden har holdt sig under den lange trend (200 dages gl. gns.), som vises som den gule linie.

Risikoen er således, at indexet har fortstærket nedtrenden og er på vej til bryde den tidligere bund fra august 2015 ved 2952.

Kina synes iflg. en artikel i Reuters at være på vej til at forberede landet på, at det bliver vanskeligt at opnå en 6,5%-7% vækstrate i årene fra 2016 til 2020. Flere oplysninger i linket herunder:

Reuters artikel