Lufthansa aktien taber igen højde
Posted af John Yde, 21/07/2016
Lufthansa aktien er igen på vej nedad, og dermed ser kursstigningen fra juni til juli kun ud til at være en mindre modreaktion, før aktien skal lavere. Det stemmer også med, at aktien jo fuldendte et klassisk dobbelttopmønster ved de to forsøg over 15 i hhv. januar og marts måned.
Dette mønster betyder, at aktien må forventes at holde sig under “halslinien” ved 11.85 (den vandrette stiplede linie), og det risikerer at føre til brud på juni bunden.
Som den langsigtede graf nederst viser, risikerer aktien nu at nærme sig nogle kritiske niveauer, idet aktien synes at søge mod 8.50-8.75 niv., hvor vi finder bundlinien i det aftegnede triangulære mønster mellem de to stiplede røde linier.
Brud på 8.50-8.75 zonen risikerer at udløse yderligere kurssvækkelse under 2003 bunden mod 4.75 niv.







